550 Rocznica Bitwy - SUCHACZ - WIOSKA KAPERSKA

Idź do spisu treści

Menu główne:

550 Rocznica Bitwy

Wioska Kaperska

Obchody 550 rocznicy Bitwy w Zatoce Świeżej (Zalew Wiślany)

W sobotę 14 września w Suchaczu miały miejsce obchody 550 rocznicy "naszej" bitwy.
Od południa można było na plaży obserwować pokazy indywidualnych walk rycerskich, późnośredniowieczne maszyny oblężnicze i artylerię. Przy świetle dziennym można było o wiele lepiej niż w piątek podziwiać popisy świetnego wyszkolenia walczących. Walki były naprawdę widowiskowe i bardzo zacięte, szkoda że w tych godzinach widownia była jeszcze bardzo nieliczna.
Na imprezę przybyła zaproszona przez nas licząca prawie 50 osób grupa kaprów z Pucka pod przewodnictwem burmistrza Pucka Marka Rintz i wiceburmistrza Zenona Dettlaff.  Goście z Pucka to przedstawiciele aż trzech stowarzyszeń  które wspólnie utożsamiają się z kaperską przeszłością miasta. Puck był oficjalną siedzibą Królewskiej Floty Kaperskiej. Powitaliśmy ich wystrzałem armatnim na nowo wybudowanym rondzie. Naszym pierwszym artylerzystą był Pan Robert Wojtusiak, żeglarz  prowadzący przystań jachtową w Suchaczu. Na czas imprezy ustawił on na rondzie wykonaną własnoręcznie dużą replikę kogi elbląskiej. Połączone siły kaperskie były nawet w pewnym momencie większością uczestników. O godzinie 15 w asyście orkiestry wojskowej garnizonu elbląskiego rozpoczęła się  przy pomniku bitwy msza święta odprawiana po łacinie. Na mszę i późniejsze odsłonięcie pomnika przybyli zaproszeni samorządowcy i parlamentarzyści. Po mszy goście zwiedzili Niepubliczną Szkołę Podstawową im. Kaprów Polskich i obejrzeli wystawioną tam makietę bitwy z 13 września 1463 roku. Na plaży grała dla zgromadzonych grupa Radnyna ze średniowieczno folkowym repertuarem. Na zakończenie swojego pobytu w Suchaczu goście z Pucka przedstawili scenkę rodzajową z życia kaprów. Wieczór na plaży to już inscenizacja bitwy i prawdziwy tłum przybyłych ją obejrzeć widzów. Przedstawione tło historyczne wydarzenia momentami bardzo odbiegało od prawdziwej historii, ale artystycznie prezentowało się już o wiele lepiej. Po raz pierwszy można było podziwiać gęsto i często strzelającą artylerię dodającą całemu widowisku dużo atrakcyjności. Przy takich efektach można by już w końcu przenieść całe widowisko na wczesny wieczór co pozwoliłoby na znacznie lepszą jego obserwację przez widzów.
Inscenizacja bitwy na plaży w tym roku wyglądała już bardzo dobrze. Wystarczy jeszcze pomyśleć nad całym przebiegiem imprezy i zamiast mało oglądanych walk rycerskich skupić się na samym głównym przedstawieni
u, a będziemy mieli bardzo dobry i rozpoznawany w skali kraju produkt turystyczny. Jednodniowa konwencja imprezy z bardziej zagęszczonym i spójnym programem podniosłaby zdecydowanie widowiskowość całości imprezy. Bardzo potrzebne jest też szersze rozpropagowanie imprezy i przede wszystkim dojazd. Katastrofalny stan prac na drodze 503 wpłynął w tym roku na cały sezon letni w Suchaczu.

_________________________________________________________________________________________


Gala Walk Rycerskich w Suchaczu "Wiosce Kaperskiej" 13.09.2013


_______________________________________________________________________________________________________

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego