Nasza miejscowość - SUCHACZ - WIOSKA KAPERSKA

Idź do spisu treści

Menu główne:

Nasza miejscowość

Wioska Kaperska


Pamiętną bitwę morską i słynną wygraną nad Zakonem Krzyżackim upamiętnia okolicznościowy głaz znajdujący się w Suchaczu.  Od tego zwycięstwa datuje się powstanie Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej.
Warto o tym pamiętać, bo dzisiejszy Suchacz nadal jest skromną, ale za to przepięknie położoną miejscowością.  Leży niedaleko Elbląga, na terenie Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej.
Naukowcy potwierdzają, że ślady osadnictwa na terenie Suchacza pochodzą z przełomu IV i III tysiąclecia p.n.e. Podczas wykopalisk archeologicznych odkryto tu ślady kultury ceramiki grzebykowej i kultury pucharów lejkowatych.
Cywilizacja wkracza tu powoli. Rozrost osady nastąpił dopiero w drugiej połowie XIX. Wieku, kiedy w sąsiedztwie zbudowano ciąg cegielni, a na słonecznych zboczach Wysoczyzny założono duże sady wiśniowe. W 1899 roku otworzono Kolej Nadzalewową , a w latach 1919-1921 Suchacz uzyskał polaczenie drogowe.
Suchacz przez wiele dziesiątków lat był miejscowością letniskową. Wakacje spędzali tu goście z całej Polski. Za czasów PRL do Suchacza jeździły pociągi wypełnione elblążanami, którzy pokochali tutejszą plażę i przyjazne, płytkie wody Zalewu Wiślanego. W 2008 roku mieszkańcy wsi postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i przywrócić jej dawną świetność, budując i rozwijając temat przewodni miejscowości: Suchacz - Wioska Kaperska. To oni właśnie ciągle poszukują zgubionego przez kaprów skarbu. Do przygody zapraszają każdego, kto tu zawita. Do braci kaperskiej zaś wstąpi ten, kto odzieje się w strój walecznego kapra, dostępny w miejscowej wypożyczalni. Na zuchwałych podróżników czeka niespodzianka - spotkanie oko w oko z korsarzami Bałtyku. Zmyślnie wciągają oni przyjezdnych w "Poszukiwanie Kaperskiego Skarbu" w ramach fabularnych gier terenowych bądź zapraszają do "Zefirka" na bezlik kaperskich warsztatów. Podczas wizyty w Suchaczu można spróbować kaperskiego jadła i trunków, czyli pierogów wg pirackiej receptury, śledzia o cholewę i kaperskiego miodu. Aktywnym Suchacz oferuje możliwość skorzystania z rowerów oraz kijków do nordic-walking'u. Latem można poczuć dreszczyk emocji uprawiając żeglarstwo wyczynowe bądź turystyczne na wodach Zalewu Wiślanego. Cyklicznie odbywa się tu kaperski festyn, z którego przywieźć można kaperskiego dukaty. No i niezapomniane wrażenia!


Zabytkowe Miejsca z Duszą w Kaperskiej Wiosce:

Zabytkowy budynek hotelu "Zameczek nad Zatoką", obecnie szkoła z początku XX. wieku wraz z ogrodem. Placówka jest teraz Niepubliczną Szkołą Podstawową imienia Kaprów Polskich, a prowadzi ją Stowarzyszenie Miłośników Suchacza i Okolic. Z jej wieży rozciąga się piękny widok na Mierzeję Wiślaną, a w zabytkowym wnętrzu nadal jest m. in. oryginalny piec z początku XX. wieku, płaskorzeźba fleuty oraz wykonana przez mieszkańców Suchacza makieta bitwy morskiej z 1463 roku.


Zabytkowy zespół budynków i urządzeń cegielni z około 1900 roku

Warto zajrzeć, skorzystać lub chociaż zobaczyć:

Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej, gdzie można znaleźć m.in. ścianę nieczynnego już dziś wyrobiska Iłów Elbląskich, która jest doskonałą ilustracją budowy geologicznej Wysoczyzny Elbląskiej.

Plaża położona przy stacji PKP Suchacz-Zamek.

Kolej Nadzalewowa z przystankiem kolejowym w Suchaczu.  Linia kolejowa Elbląg - Frombork - Braniewo, czynna latem w soboty i niedziele.

Przystań jachtowa Stowarzyszenia Entuzjastów Żeglarstwa na Zalewie Wiślanym. Wielu żeglarzy z Elbląga trzyma tutaj swoje jachty. Przyjazne miejsce schronienia dla żeglarzy, kiedy dmucha zbyt mocno lub gdy zbliża się wieczór. Ale nie tylko, bo na przystani dzieje się wiele imprez nie tylko żeglarskich i to przez cały rok.  Zimą entuzjaści zapraszają na Festiwal Rzeźby z Lodu Zalewu Wiślanego.

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego