Nasza Szkoła - SUCHACZ - WIOSKA KAPERSKA

Idź do spisu treści

Menu główne:

Nasza Szkoła

Sołectwo Suchacz


HISTORIA SZKOŁY W SUCHACZU


  W 1947 roku jak pisze kronikarz "została zorganizowana szkoła podstawowa w Suchaczu o czterech oddziałach i jednym nauczycielu"
  W 1953 roku do szkoły uczęszczało już osiem klas.
  Z dniem 1 września 1957 roku Szkoła Podstawowa w Suchaczu z ciasnego budynku parterowego zostaje przeniesiona do "zamku" o malowniczym położeniu. Wcześniej budynek ten był hotelem. Do użytku szkolnego budynek ten został oddany już w roku 1956. W okresie jesiennym został przeprowadzony remont częściowy: malowanie i naprawa dachu. Po tym remoncie wprowadzili się na piętro nauczyciele. Część dolna nie została zagospodarowana, dlatego przed wprowadzeniem dzieci do pomieszczeń (klas) należało pomalować, posprzątać i urządzić klasy.
  Na początku 2005 roku podjęto decyzję o zamknięciu Szkoły Podstawowej w Suchaczu. Stowarzyszenie Miłośników Suchacza i Okolicy w Suchaczu  zdecydowało się reaktywować  podstawówkę na nowych zasadach. Przygotowania trwały przez kilka miesięcy i w końcu w roku szkolnym 2005/2006   udało się stworzyć nowe odnowione klasy, dzięki pomocy wielu serdecznych ludzi.
  14 września 2007 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie kampanii nadania imienia szkole. Szkoła od tego momentu stara się o nadanie jej imienia "Kaprów Polskich". Pewnie zastanawiacie się skąd ta nazwa pochodzi? Otóż ma to związek z wydarzeniem historycznym sprzed ponad pięciu wieków. Na wysokości Suchacza 15 września 1463 roku miała miejsce największa w historii naszego kraju bitwa morska w której licząca 30 okrętów. Gdańsko- elbląska flota kaperska całkowicie zniszczyła liczącą 44 okręty flotę Zakonu Krzyżackiego, płynącą na odsiecz  Zamko Mewe  (współczesny Gniew). Tego dnia w szkole odbył się konkurs plastyczny, oraz biegi przełajowe, a rodzice przygotowali poczęstunek dla dzieci.
  30 maja 2008 roku  Suchacz stał się  "Wioską Kaperską",  w tym dniu Niepublicznej Szkole  Podstawowej w Suchaczu  nadano imię "Kaprów Polskich". Pomysłodawcami i organizatorami święta Suchacza są Stowarzyszenie Miłośników Suchacza i Okolicy w Suchaczu, Szkoła Podstawowa i mieszkańcy Suchacza. Uroczystość rozpoczęła się przed południem na plaży Mszą Świętą, potem delegacja złożyła kwiaty pod pomnikiem poległych marynarzy. Następnie przy dźwiękach Orkiestry Reprezentacji Marynarki Wojennej w Gdyni udaliśmy się do szkoły, gdzie odsłonięto tablice pamiątkową. Po zakończonej uroczystości, odbył się festyn na plaży.

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego