Puck 2013 - SUCHACZ - WIOSKA KAPERSKA

Idź do spisu treści

Menu główne:

Puck 2013

Wioska Kaperska

________________________________________________________________________________
Kaprowie z Suchacza w Pucku


W dniu 3.08.2013 przedstawiciele Suchacza „Wioski Kaperskiej” z gminy Tolkmicko uczestniczyli w „Puckim Dniu Kapra”. Zaprosił nas Burmistrz Pucka Pan Marek Rintz.

O godzinie 14 z puckiego rynku ruszyła w asyście orkiestry dętej barwna parada kaprów w kierunku Zielonej Plaży. Na plaży kaprowie wezwani do walki przez Dowódcę Królewskiej Floty Kaperskiej Marka Rintz odparli desant floty duńskiej. W huku strzałów z bombardy i muszkietów doszło do zaciętej walki wręcz podczas której połączone siły kaprów z Pucka, Gdańska i Suchacz odparły najeźdźców. Wdzięczny burmistrz i mieszczanie zaprosili obrońców na ucztę zakrapianą słynnym  już od średniowiecza puckim piwem. Do nocy trwał festyn z kaperskim jadłem, konkursami i muzyką.
Na naszym stoisku reklamowaliśmy gminę Tolkmicko, Wioski Tematyczne i Suchacz.
Naszej reprezentacji udało się jeszcze zdobyć pierwsze miejsce w konkursie przygotowania placków ziemniaczanych, rozdawanych później wśród uczestników imprezy. To był wyjątkowo atrakcyjny i pełen wrażeń dzień. Miasto na jeden dzień przeistoczyło się w kaperską twierdzę i za sprawą fantastycznej atmosfery wydarzenia udało się przywrócić ducha minionej epoki.

W skład naszej grupy wchodzili: Jola Grzebiela, Marta Wiraszka, Marta Nowicka, Michał Nowicki, Piotr Nowicki, Piotr Konkol i Robert Oleszkiewicz - dyrektor MGOK w Tolkmicku.


Suchacz „Wioska Kaperska” – jedna z Miejscowości Tematycznych Warmii i Mazur „Miejsca z Duszą”, miejsce bitwy polskich kaprów gdańsko-elbląskich z flotą krzyżacką w 1463r.
Puck – „Miasto Kaprów”, od 1567 roku baza Królewskiej Floty Kaperskiej powołanej przez króla Zygmunta Augusta
„Garnizon Gdańsk” – grupa rekonstrukcyjna wcielająca się w różne oddziały z XVI-XIX wieku, główna siła wojskowa podczas imprezy dysponująca artylerią i bronią palną.


 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego