Toruń2013 - SUCHACZ - WIOSKA KAPERSKA

Idź do spisu treści

Menu główne:

Toruń2013

Rajdy RC
 
 
 
 

Gwiazdy wróciły, Stolica dominuje

Dwa dni walki na szutrowy oesach, wystawa samochodów Subaru i pierwsze zawody dla kibiców - tegoroczna edycja SUBARU VII Rajdu Jesiennego gwarantowała solidną dawkę adrenaliny. Największe puchary ponownie trafiły w ręce "zagranicznych" kierowców.
Dwanaście odcinków specjalnych o łącznej długości prawie 4 kilometrów czekały na kierowców elektrycznych rajdówek rywalizujących w Rajdowych Mistrzostwach Torunia modeli RC. Tegoroczną edycję SUBARU VII Rajdu Jesiennego organizatorzy postanowili jednak nieco skomplikować. Pojawiły się oesy "biegane", a całe zmagania o tytuł rajdowego mistrza toczyły się przez dwa dni. Zawodnicy musieli więc opracować zupełnie nową taktykę oraz dodatkowo przygotować dobre obuwie do biegania po żużlowej Motoarenie.

cała relacja Michała Jasińskiego na portalu  www.jazdamiejska.pl

 
 
 
 
 
 

______________________________________________________________________________________________
W nocy z 29 na 30 czerwca odbył się rajd modeli zdalnie sterowanych. Był to „4-ty Rajd Motoareny Nocny”.

Na liście startowej widniało 20 nazwisk, ale na starcie stanęło tylko 15 zawodników. Wszyscy skończyli rajd bez większych awarii. Zawody odbywały się na torach zbudowanych w Motoparku. Punktualnie o godzinie 21 zawodnicy, wcześniej podzieleni na grupy, ruszyli do rywalizacji. Pierwsze 3 odcinki każdy zawodnik przejechał jeszcze za dnia. Kolejne etapy odbywały się już w pełnych ciemnościach. Zawodnikom w przejechaniu trasy pomagały też gęsto porozkładane lightsticki, które nieźle oświetlały drogę. Całość wyglądała naprawdę odjazdowo. Oświetlone modele robiły wrażenie. Nocne zawody mają swój niepowtarzalny urok.
Generalkę jak i klasę WRC bezkonkurencyjnie wygrał zawodnik z Chełma Igor Stasz. Na wszystkich 9 odcinkach specjalnych zawodnik ten miał najlepszy czas. Drugie miejsce w generalce zajął Piotr Lipa, zawodnik klasy S2000, który również przyjechał do nas z Chełma. Niemniej jednak między pierwszym, a drugim zawodnikiem była dość duża różnica 50 sekund. Trzecie miejsce tym razem przypadło Michałowi Nowickiemu z Suchacza. Pierwsze miejsce przegrał stratą prawie 53 sekund. Podobno najgorszym miejscem dla sportowca jest miejsce 4. Tym razem udało się je wywalczyć reprezentantowi sklepu modelarskiego Slupeks.pl Markowi Słupczewskiemu. Trzecie miejsce z Michałem Nowickim przegrał on stratą nie całych 11 sekund. Lepszą noc miał Radek Schenker, gdyż zajął drugie miejsce w klasie WRC i 5 w generalce. O szczęściu nie może mówić Paweł Świtajski, ponieważ zajął 3 miejsce w klasie WRC i 7 w klasyfikacji generalnej.
Drugie miejsce w S2000 przypadło Michałowi Nowickiemu. Szczęścia tej nocy nie miał również Tomek Buller. Zajął 3 miejsce w klasie S2000 i szóste w klasyfikacji generalnej. Marek Słupczewski, z dużą przewagą nad resztą zawodników, zajął pierwsze miejsce w klasie S1600. Drugie miejsce w klasie zdobył również przedstawiciel sklepu modelarskiego Piotr Słupczewski, zajmując równocześnie ósme miejsce w klasyfikacji generalnej. Po trzecie miejsce sięgnął tym razem Mikołaj Cieślik. Natomiast w klasie N startowało tylko dwóch zawodników. Pierwsze miejsce dość pewnie objął Damian Nadolski z Elbląga. Drugie zajął Marek Raufleisz. Według klasyfikacji po pierwszym etapie zawodów bezkonkurencyjnie prowadził Igor Stasz, drugie miejsce zajmował Piotr Lipa, a trzecie Paweł Świtajski. Po drugim etapie w klasyfikacji prowadził Igor Stasz, drugie miejsce było Michała Nowickiego, a trzecie Piotra Lipy. Po trzecim i ostatnim etapie prowadził Igor Stasz, drugie miejsce zajmował Michał Nowicki, a trzecie Marek Słupczewski. Podczas przejazdów Piotra Nowickiego z Suchacza mieliśmy okazję słuchać efektownej muzyki dobiegającej z „radia” znajdującego się w jego modelu.

Autor: Piotr Słupczewski

przedruk z portalu www.modelmania.info

______________________________________________________________________________________________
8 Rajd Zimowy – 24.02.2013 Motoarena Toruń

Ze względu na wczesną porę startu i trudne warunki pogodowe do Torunia pojechała tylko połowa naszej ekipy Barkas Kaper Team startująca w całości w klasie S2000. Dojazd przeszedł nawet sprawniej niż się spodziewaliśmy i po trzech godzinach ciągłej jazdy zameldowaliśmy się już na Motoarenie. Sceneria bardzo zimowa, ale jak się okazało głównie wokół tras rajdu. Sama nawierzchnia odcinków specjalnych na początku śliska i oblodzona szybko zmieniła się w mokrą podczas opadów deszczu. Po raz kolejny opony z kolcami nie były potrzebne. Tym razem również zawodnicy doświadczyli skutków zmiennej pogody. Zimny deszcz i mocny wiatr utrudniał rywalizację. Z początkowych 30 do końca dojechało 27 modeli – wyjątkowego pecha miała bardzo silna reprezentacja z Warszawy i okolic z której, aż 3 zawodników nie dotarło do mety. Naszej ekipie mimo udało się mimo trudności technicznych w 100% ukończyć rajd. W najmocniejszej klasie WRC puchary powędrowały odpowiednio do Dominika Ossowskiego z Warszawy, Igora Stasza z Chełma i Dominika Nowaka z Torunia, a w S2000 do Michała Nowickiego z Suchacza, Piotra Lipy z Warszawy i Waldka Blachowskiego z Torunia. Michał „za kierownicą” Wolksvagena Golfa W12 na podwoziu Tamiya Evo 5 miał nawet najlepszy czas na OS1, a do końca rajdu prowadził w klasie S2000. Ostatecznie zajmując piąte miejsce w klasyfikacji generalnej rozdzielił liczną stawkę mocniejszych maszyn WRC. W trudniejszych warunkach liczyła się moc silnika i odpowiedni dobór ogumienia przez niektórych zawodników zmienianego nawet dwukrotnie – Michał jak później stwierdził ze zmianą po prostu nie trafił. Marta pojechała dosyć równo przez cały rajd co odcinek poprawiając swoje czasy o parę sekund. Mój mocniejszy silnik nie miał niestety odpowiedniego zasilania i na części OS-ów koledzy pomagali modelowi pokonywać strome podjazdy. Teraz będzie dopiero czas na dokładne szukanie przyczyny.


Dokładne wyniki: http://www.tkm.torun.pl/rc2013/rajdy/1%20runda/1%20runda%208%20rajd%20zimowy_generalka.pdf
                                                                         

                                                                                                                          
 Piotr Nowicki –Barkas Kaper Team

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego